Poslední týdny vzbuzuje umělá inteligence opět pozdvižení. Je to téma, které se ve společnosti v minulých letech těšilo velkému zájmu. Intenzita pak přirozeně kolísá v závislosti na dílčích úspěších v tomto odvětví. Téma dnes tolik rezonuje zejména díky tomu, že společnost OpenAI nedávno zpřístupnila veřejnosti volně k užívání nástroj chatGPT.
Jde o chatbot postavený na algoritmech strojového učení, vytrénovaný na masivním datasetu. Podobně jako generátor umění DALLE 2, o kterém jsem psal zde, je i tento chatbot jistě hoden naší pozornosti, protože to, co umí je skutečně obdivuhodné.
Co je to chatGPT?
V kostce jde o nástroj, který na základě písemného vstupu vygeneruje odpověď na téměř libovolné téma. Třeba i na otázku o sobě samém:

Chatbot je schopen pracovat v libovolném jazyce, nicméně, jak vidno z výše uvedeného úryvku, v jazykové úrovni češtiny je ještě prostor ke zlepšení. V angličtině jsou jeho výstupy o mnoho lepší.
O samotném chatbotu a jeho možném využití toho bylo v posledních týdnech napsáno už opravdu hodně. Stačí si zadat „chatGPT“ do Googlu a probrat se výsledky nebo se podívat na některá videa známých youtuberů, kteří toto téma komentují (třeba Petr Mára o tom mluví tady, Ondřej Koběrský tady nebo Alex Hormozi tady). Na Youtube lze najít rovněž pěkně zpracované návody, jak s tímto chatbotem začít po technické stránce pracovat (např. tady, nebo se zaměřením na jeho využití při programování tady).
Možnostem využití se meze nekladou
Obsahu, včetně spekulací o tom, jaké dopady aplikace umělé inteligence bude mít na naše životy je plno a dalo by se jím prokousávat donekonečna. Každý samozřejmě využití chatGPT, tedy této konkrétní iterace umělé inteligence založené na strojovém učení, komentuje primárně ve vztahu k tématům jemu/jí blízkým, resp. ve vztahu k tomu, co bude zajímat většinu uživatelů. Nepřekvapí proto, že mnoho obsahu na internetu, včetně toho sdíleného výše, se zaobírá například „zvýšením efektivity“ nebo tím, „jak umělé inteligence využít ke zbohatnutí„.
Možnosti využití jsou skutečně téměř neomezené. ChatGPT lze využít jako pomocníka při psaní emailů, tvorbě obsahu na internetu, včetně příspěvků jako je tento (jste si jistí, že nejde o výtvor stroje)? Chatbota je dále možné využít k tvorbě výtahů z knih a článků, polemizování o vesmíru nebo třeba při programování.




Prostor pro člověka
Trochu z toho až mrazí. Kde zbývá prostor pro člověka? Když stroj dokáže dělat všechno, co dnes dělají lidé, jak si přesto zachovat své místo na slunci?
Skutečně to nejsou zrovna růžové vyhlídky. Ostatně o tomto tématu toho už také bylo napsáno hodně (např. doporučuju k přečtení Tomorrow’s Lawyers, The Future of the Professions nebo The Price of Tomorrow). Všeobecně přijímaným je takový názor, že umělá inteligence tu je, jistě připraví mnoho lidí o práci, ale stejným způsobem zase vytvoří jiné pracovní pozice (někdo bude muset třeba zadávat, formulovat a kontrolovat vstupy a kontrolovat výstupy). Prostor pro člověka tu proto bude i nadále. Ostatně něco v tomto duchu vám na tuto otázku odpoví i chatGPT. Zkuste to.
Celkově hodně záleží na způsobu, jakým jsou dotazy (vstupy) formulovány. Prostor pro kreativitu je i tady. ChatGPT sice dokáže vymyslet například i téma knihy s předpokladem stát se bestsellerem, ale přesto si dovolím tvrdit, že prostor pro skutečně originální nápady zatím zůstává plně v režii lidí.
Sluníčková budoucnost nebo temná dystopie?
Díky nástrojům, které získáme díky umělé inteligenci se dále lidstvu otevřou nevídané možnosti. Budeme výkonnější, produktivnější, schopni efektivně komunikovat ve všech jazycích světa a učinit nevídané pokroky ve vědě. Společně s tím dojde ke změně socio-ekonomického paradigmatu, dojde k reformě kapitalismu na kapitalismus 2.0, chcete-li, zavede se nepodmíněný příjem pro všechny (UBI) a hlad nebude nikoho trápit. Zkrátka všechno bude sluníčkové.
Je to naivní? Dost možná ano. Možná nás naopak čeká velmi chmurná a dystopická budoucnost. Přístup ke zdrojům umělé inteligence vytvoří hluboké rozdíly mezi lidmi a společnost se rozdělí na malou skupinku elit (mnohem, mnohem menší než tu, která nedá spát některým konspiračním teoretikům dnes) a masu ovládaných lidí vydaných napospas jejich osudu. S tím rozdílem, že tyto masy už nebudou mít vůbec žádný kapitál, a to ani ten v podobě jejich práce, kterou by mohly nabízet.
Někde uprostřed
Tato témata by vydala na obsáhlé knihy. Jak už to tak bývá, realita bude dost možná někde uprostřed. Umělá inteligence skutečně připraví mnoho lidí o práci. Mnoho lidí díky ní zbohatne. Mnoha lidem usnadní výkon jejich práce a celkově jejich životy. Mnoha lidem naopak život otráví. Nežijeme v černobílém světě.
Paradoxní na tom všem je ale to, že v minulosti se očekávalo, že stroje nahradí manuální činnosti nejdříve, a že skutečně kreativní profese budou moct být ještě dlouho v klidu. Nyní se ale ukazuje, že je to přesně obráceně. Umělá inteligence dobývá kreativní oblasti jako první. Zatímco tedy v budoucnu možná spisovatelé, malíři, programátoři, všemožní kreativci, marketingoví machři a…jo, také právníci, přijdou o své postavení, naopak třeba hodináři, zedníci, instalatéři, truhláři, zámečníci a další fachmani budou vysmátí, protože jejich práce se bude vykupovat zlatem (nebo bitcoinem).
Polemizovat by se dalo o tom, zda tvůrci zábavního obsahu jsou v pohodě. Nebo, zda mohou hvězdy showbyznysu a sportovci klidně spát. Jsou to zajímavá témata, která jistě stojí za úvahu.
Degradace mozku a úpadek intelektu
Za zmínku ještě stojí následující myšlenka. Pokud umělá inteligence nakonec bude skutečně spíše tím pomocníkem a budoucnost se přece jen vybarví do růžova, nepovede to nutně stejně k úpadku lidského ducha a degradaci mozku?
Pokud nebudu muset namáhat mozkové závity, abych vyplodil email, napsal článek nebo knihu, nepřijdu právě o takové stimuly, které se starají o to, abychom jako živočišný druh nezakrněli? Dovedu si představit, že při správném nastavení užívání dostupných nástrojů tomu tak nemusí být. Díky umělé inteligenci ušetříme čas, který pak budeme moct věnovat jiným intelektuálně stimulujícím činnostem, jako je čtení knih, luštění křížovek, diskusím apod. Ale, co když místo toho nebudeme dělat nic z uvedeného?
Nedělat nic je totiž tak snadné.
Skutečně chatGPT myslí?
Poté, co jsem s chabotem od OpenAI zavedl diskusi na téma vědeckého poznání, technologie, pojetí boha, náboženství a konceptu vědomí, včetně toho, jestli stroje mají vědomí, je snadné nabýt dojmu, že program, se kterým tato témata probírám skutečně myslí. Je velmi snadné považovat některé odpovědi za názor entity, která odpověď sepsala, a to přesto, že chatGPT v odpovědích na mnohé otázky výslovně uvádí, že jako AI (umělá inteligence) nemá vlastní názor.
Stejně tak u odpovědí na některé kreativnější požadavky, jako například na žádost, aby chatGPT sestavil krátký příběh, který je inspirován dílem Terryho Pratchetta, nelze čistě na základě podoby výsledku poznat, že jej nevytvořil myslící tvor.
Stále to ale není dokonalé. Na sociálních sítích kolují různé příklady, kdy si chatGPT neporadil s jednoduchou slovní úlohou. Pro ilustraci níže přikládám snímky typově totožného problému.

Kromě toho jsem se ale potýkal například i s tím, že jsem do chatGPT zadal jednoduchý pokyn – totiž žádost o seznam knižních doporučení. Doplnil jsem, že mám rád knihy Nassima Taleba a chatbot jsem vyzval ať mi doporučí knihy, které jsou obsahově podobné. Trvalo ale několik výměn, než se mi dostalo odpovědi, která neobsahovala žádnou z knih, kterou napsal přímo Taleb. A to přesto, že jsem ve vstupu vždy specifikoval, že nechci, aby výsledný seznam obsahoval jeho díla. ChatGPT mi vždy odpověděl, že zadání je jasné, omluvil se za zmatek, uvedl svůj nový seznam tím, že na něm už nejsou žádné Talebovy knihy a na následujícím řádku vesele uvedl Černou labuť od …Taleba.
Seznam bez jakékoli Talebovy knihy mi program nabídl až v momentě, kdy jsem výslovně uvedl některá již dříve citovaná díla a stanovil, že nechci, aby byla v seznamu uvedena.





Tohle by přece žádný myslící tvor neudělal. Pozitivní je, že nás to asi zatím vlastně může přeci jen trochu uklidňovat.
Vyzkoušejte sami
Pokud jste tak ještě neudělali, vyzkoušejte chatGPT sami. Číst si o tom, co všechno umí je jedna věc, ale vlastní zkušenost je něco mnohem hmatatelnějšího. Zaregistrujte se tady a získejte přímý přístup k chatbotu. Je to zdarma. Alternativně, pro uživatele macOS, si můžete stáhnout aplikaci MacGPT a získat přístup k chatGPT přímo z plochy laptopu a nebudete muset za tím účelem pokaždé otevírat webový prohlížeč.
Zkoušeli jste už chatGPT? A co na to říkáte?
4 komentářů
Pingback:
Václav Pelcman
Ahoj blogisto, Lukasi : Umělá inteligence (chatGPT): potenciál a vyhlídky do budoucna
Dostávám upozornění na mou adresu, která si, někdy přečtu, a říkám si, to mají někteří, tak starosti, ty bych nechtěl mít. Ale, by to nevypadalo jako nezájem sem, tam, na něco reaguji. Není to soustavné, ale náhodné. A musím si některé anglické výrazy (zkratky zejména), nejprve přeložit do češtiny, i když tuším, o co jde. Tak chatbot si, pro sebe, překládám, volně, jako diskutér. 1. Tak na příklad mě, také, napadlo, jaké procento, z celé populace, zajímá tento pokrok, a kolik ze současné mladé generace chatuje, na sociálních sítích, tuto problematiku? 2. Jak zbohatnout s chatGPT, když to bude volně dostupné, atp.? Ale to bylo vzpomenuto. „Degradace mozku a úpadek intelektu“. 1. To je zjevné již teď. Kdo si ještě něco spočítá „ručně“; kdo si ještě něco, někde přečte, jinde než na vyhledavači PC (chatGPT)? To je teprve začátek. 2. Já tomu říkám degenerace generace, zejména právě v technice. Hlavně se naučit ovládat tlačítka, ale přiřadit tlačítkům ty funkce, kolik % lidí to umí? A, to už zde bylo vzpomenuto, vznikne kasta lidí s vlastním rozumem, a ti s rozumem v mobilu? Co když se změní, na zemi, náhle fyzikální vlastnosti (ve vesmíru existují), v čase pokročilé robotizace, a přestane vše fungovat? Nějací pozemšťané budou muset, opět vše objevovat znova. Prý se, kdesi, našli jakési hodinky v horninách.
P. S. Blog je perfektně organizován! Pro toho, kdo nemá co dělat je to něco jako chatGPT, nemusí něco hledat v literatuře, stačí klikat zde! Mohl by zde být i slovníček těch terminus technicus (kdo je nezná, ztratí zájem), pro tyto technologie.
P. P.S. Už musím dělat něco jiného, toto není moje parketa.
Pingback:
Pingback: